fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Co zrobić, gdy podopieczny posądzi Opiekunkę o kradzież?

podopieczny posądzi Opiekunkę o kradzież - zdjęcie 1

Bywają takie chwile, które wystawiają osoby pracujące w opiece na ciężką próbę. Należy do nich sytuacja, gdy podopieczny posądzi Opiekunkę o kradzież. Choć to z pewnością bardzo trudne, po pierwsze zachowaj spokój. W zdecydowanej większości przypadków powodem takiego zachowania seniora jest choroba związana z otępieniem starczym, inaczej zwanym demencją. W tym momencie kilka słów o tej chorobie, gdyż rozumiejąc przyczyny łatwiej będzie Ci przyjąć odpowiednią postawę i uspokoić zamiast zaognić sytuację.

Demencja podopiecznego

Demencja charakteryzuje się obniżeniem sprawności umysłowej i poznawczej. Sam termin pochodzi od języka łacińskiego: dementia i w dosłownym tłumaczeniu oznacza bez rozumu. W praktyce dochodzi do pojawienia się u seniora braków w kilku obszarach funkcjonowania: w zapamiętywaniu, w zdolności do skupienia uwagi i podejmowania decyzji, wreszcie do komunikowania się z otoczeniem. Zaburzenia otępienne są schorzeniami postępującymi i wyniszczającymi, związanymi z wiekiem.

Co zrobić, gdy podopieczny posądzi Opiekunkę o kradzież?

Chorego na demencję często nachodzą urojenia, które między innymi przejawiają się posądzeniem o kradzież. W praktyce, najczęściej sam chory mógł schować w jakimś miejscu pieniądze, bądź określony przedmiot, a następnie o tym zapomnieć. Nie miej złudzeń, w takim stanie zdrowia Twój podopieczny będzie odporny na racjonalne argumenty, trochę jak małe dziecko, którego mózg nie przyjmuje racjonalnego wytłumaczenia.

I choć to trudne w takiej sytuacji, nie przyjmuj oskarżenia podopiecznego jako wymierzonego w Ciebie. W znakomitej większości przypadków jest to skutek postępującej choroby, która niesie spustoszenie w mózgu seniora.

podopieczny posądzi Opiekunkę o kradzież - zdjęcie 2

Jak rozwiązać taką sytuację?

Skoro racjonalne tłumaczenie i argumenty nie pomogą, to nie warto się na nich opierać. Dlaczego? Nawet jeśli w krótkim okresie podopieczny przyjmie Twoje racje, możesz być pewna, że pytania powrócą i jednocześnie chory utwierdzi się w przekonaniu co do Twojej winy.

Warto, by lekarz mógł przepisać właściwe leki dla podopiecznego. Staraj się też już na początku rozmów z Twoim koordynatorem dowiedzieć się jakie zasady obowiązują w tym przypadku. Czy konieczna jest rozmowa z bliskimi seniora ? Kto odpowiada za umówienie wizyty u lekarza ? Cze do seniora przychodzi okresowo pielęgniarka, która może pomóc w umówieniu wizyty?

 

Emocje na bok

Czasem reagujemy złością, gdy mamy poczucie bezsilności, a sytuacja nas przytłacza. Posądzenie o kradzież z pewnością do łatwych nie należy, ale złość bądź agresja wynikające z frustracją nie pomogą. W takiej sytuacji wykaż się empatią. Bądź świadoma, że to choroba odpowiada za omamy i oskarżenia, a Ty jesteś po to, by się zaopiekować i pomóc. Bądź ciepła i serdeczna, zaoferuj pomoc w odnalezieniu zaginionych pieniędzy bądź przedmiotów.
Ważne, by nie utwierdzać chorego w jego urojeniach. Skuteczną metodą może być odwrócenie uwagi i skupienie się na innym temacie również ważnym dla seniora.

 

Oczywiście nawet najlepsze rady nie pomogą, jeśli podopieczny będzie powracał z oskarżeniami skierowanymi do Ciebie. Jeśli masz dobre relacje z rodziną seniora, staraj się z nimi porozmawiać, powiedzieć że jesteś bardzo poruszona tą sytuacją i chcesz pomóc, jednak jesteś bezradna wobec oskarżeń. Może się okazać, że bliscy zdają sobie sprawę z choroby podopiecznego, pojawiających się od czasu do czasu oskarżeń i na przykład znają odpowiedź gdzie znajduje się zguba. W ostateczności warto skontaktować się z koordynatorem po stronie agencji pracy. To jest ten moment gdy jego pomoc może być nieodzowna.


Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Podobne
Komentarze