fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Jak karmić seniora, by się nie zakrztusił?

jak karmić seniora - zdjęcie 1

Opieka nad seniorem to wiele czynności powtarzanych każdego dnia. Jedną z nich  jest karmienie. Z wiekiem u osób starszych mogą wystąpić zaburzenia połykania. Powodów może być wiele, a wsród nich częste to zwiotczenie mięśni, choroby neurologiczne, bądź rozwój choroby Parkinsona. Na skutek tego w czasie przyjmowania posiłku u seniora może pojawiać się krztuszenie. Dlatego warto wiedzieć, jak karmić seniora by uniknąć zachłyśnięcia i zaksztuszenia.

Zobacz również: Co zrobić, gdy podopieczny się zadławił?

Jak karmić seniora – sprawdzone wskazówki

Warto abyś pamiętała, by nie wyręczać seniora w jedzeniu w pełni. Jeśli osoba starsza nie jest na tyle schorowana, wystarczy asystowanie podczas jedzenia i pomoc w najtrudniejszych momentach. Inaczej gdy mamy do czynienia z osobą schorowaną, której samodzielne jedzenie przychodzi z trudnością.  Wtedy powinnaś poświęcić czas i podawać jej posiłki własnoręcznie.

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w czasie karmienia seniora.

Często i małe porcje – starajmy się karmić seniora regularnie w odstępach co 3 – 4 godziny. Ważne, by porcje były małe (około 150-200 ml).

Małe kęsy – stosujmy małe kęsy w przypadku gdy senior może gryźć. Pamietajmy też by mięso, bądź warzywa były miękkie. Jeśli problemy z przełykaniem są większe warto zmiksować pożywienie. Warto pokazać podopiecznemu pożywienie przed zmiksowaniem by zwiększyć jego apetyt.

Namoczone pieczywo – możesz do tego użyć herbaty albo zupy.

Zagęszczone płynne posiłki – specjalne preparaty można nabyć w aptece bez recepty, jednak warto skonsultować to z rodziną, bądź lekarzem.

Potrawy kaloryczne – warto pomyśleć o dodatkach takich jak: śmietana, oleje, miód. Jednak dobór składników powinien uwzględniać preferencje podopiecznego jak wszelkie ograniczenia które mogą wynikać z jego stanu zdrowia.

Zobacz też: Co zrobić, gdy osoba starsza upadnie?


Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Podobne
Starszy pan chory na Alzheimera sprawdza datę w kalendarzu

Jak opiekować się pacjentem z otępieniem z ciałami Lewy’ego?

Diagnoza otępienia z ciałami Lewy’ego zmienia zarówno życie pacjenta, jak i jego najbliższych. Po ustąpieniu szoku i żalu należy jak najszybciej opracować i wdrożyć długoterminowy plan opieki. Sprawdź, jak zapewnić profesjonalne wsparcie osobie cierpiącej na DLB! Zaciekawił Cię ten artykuł? Przeczytaj również:Nocne wędrówki w chorobie AlzheimeraPodopieczni z chorobą Alzheimera- 4 największe problemyAgresywny podopieczny - 7 […]

czytaj dalej
Komentarze