fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Jak karmić seniora, by się nie zakrztusił?

jak karmić seniora - zdjęcie 1

Opieka nad seniorem to wiele czynności powtarzanych każdego dnia. Jedną z nich  jest karmienie. Z wiekiem u osób starszych mogą wystąpić zaburzenia połykania. Powodów może być wiele, a wśród nich częste to zwiotczenie mięśni, choroby neurologiczne, bądź rozwój choroby Parkinsona. Na skutek tego w czasie przyjmowania posiłku u seniora może pojawiać się krztuszenie. Dlatego warto wiedzieć, jak karmić seniora by uniknąć zachłyśnięcia i zaksztuszenia.

Zobacz również: Co zrobić, gdy podopieczny się zadławił?

Jakich pokarmów nie należy podawać seniorom?

W przypadku zauważenia u starszej osoby problemów z połykaniem, gryzieniem lub przeżuwaniem pokarmu, należy dokładnie przeanalizować jej dietę i wyeliminować produkty, które mogą potęgować ryzyko zadławienia. Należą do nich:

  • Duże kawałki twardego mięsa, takie jak mięso wołowe, które są trudne do gryzienia i przeżucia.
  • Drób z kośćmi, na przykład noga z kurczaka lub skrzydełko kury.
  • Suchy pokarm, taki jak krakersy lub ciastka ryżowe, które są trudne do przełknięcia i pogryzienia.
  • Duże kawałki owoców, takie jak ananas czy jabłko.
  • Twarde cukierki.
  • Fast food, taki jak hot dog czy pizza.
  • Drobne przekąski, takie jak popcorn czy orzeszki ziemne.
  • Surowe warzywa, które są trudne do pogryzienia, zarówno w całości, jak i w pokrojonej wersji.

W jakiej formie serwować posiłki?

Aby uniknąć problemów związanych z zadławieniem seniora, warto zmodyfikować formy podawania posiłków i wybierać te, które będą stosunkowo łatwiejsze do przełknięcia. Do pokarmów o stosunkowo niskim ryzyku zadławienia należą:

  • Zupy w różnej formie, ale te, które nie zawierają dużo kawałków, takie jak kostki ziemniaków czy duże kawałki mięsa. Najbezpieczniejsze są zupy w formie musów.
  • Mięso mielone, na przykład kotlety mielone, sosy czy leczo wykorzystujące mięso w formie mielonej.
  • Ryby filetowane, miękkie mięso ryby pozbawione ości, łatwe do pogryzienia i żucia przez seniora, a do tego pełne wartości odżywczych.
  • Desery w formie musów, budyniów, kisieli czy galarety.

Dbając o odpowiednie podawanie posiłków seniorom, można zminimalizować ryzyko zadławienia i zapewnić im zdrową i bezpieczną dietę. Warto również pamiętać, że w przypadku problemów z połykaniem, należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od żywienia.

Zobacz też: Co zrobić, gdy osoba starsza upadnie?

Podobne
Starszy pan chory na Alzheimera sprawdza datę w kalendarzu

Jak opiekować się pacjentem z otępieniem z ciałami Lewy’ego?

Diagnoza otępienia z ciałami Lewy’ego zmienia zarówno życie pacjenta, jak i jego najbliższych. Po ustąpieniu szoku i żalu należy jak najszybciej opracować i wdrożyć długoterminowy plan opieki. Sprawdź, jak zapewnić profesjonalne wsparcie osobie cierpiącej na DLB! Zaciekawił Cię ten artykuł? Przeczytaj również:Agresja jawna i pasywna u podopiecznego. Jak je rozpoznać?Co zrobić, gdy osoba starsza upadnie?Jak […]

czytaj dalej
Komentarze