fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Choroba Parkinsona – jak zaopiekować się podopiecznym?

choroba parkinsona - zdjęcie 1

Aby móc właściwie wypełniać misję opieki, gdy podopiecznego dotyczy choroba Parkinsona, najpierw należy zrozumieć, czym objawia się choroba. Jak pomóc seniorowi? Jak przygotować dom, by ułatwić podopiecznemu codzienne funkcjonowanie? Czego unikać i na co zwrócić uwagę?

 

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona, to przewlekła i nieuleczalna choroba neurozwyrodnieniowa układu nerwowego. Charakteryzuje się utratą neuronów w skutek odkładania się w nich patologicznego białka – α – synukleiny.

Objawy choroby Parkinsona

Jednym z typowych objawów choroby jest spowolnienie ruchowe. Określa się je bradykinezją. Inne objawy to: wzmożone napięcie mięśniowe, drżenie spoczynkowe, zaburzenia spoczynkowe oraz sztywność mięśniowa. We wczesnym etapie choroby chory nie jest w stanie chodzić, bądź ubierać się w takim samym tempie jak osoba zdrowa. Widoczne jest spowolnienie. Trudności pojawiają się również z rozpoczęciem bądź nagłym przerwaniem już rozpoczętego ruchu. Pojawiają się również: rzadkie mruganie powiekami, zmiana w częstości połykania, braki mimiki i zaburzenia w mowie. Często występującymi zaburzeniami są również łojotok i zaparcia. W wyniku drżenia rąk i napięcia mięśni u chorego zmienić się może również charakter pisma. Często może wystąpić zaburzenie węchu oraz niestabilność postawy. Chory traci postawę wyprostowaną a jego sylwetka jest przygarbiona. Jednocześnie stawy, biodrowe, kolanowe i łokciowe są ugięte. Chodzenie spowalnia, a chory wykonuje drobne kroki i nie odrywa stóp od podłoża. Dla Opiekunki widocznymi objawami są trudności w wykonywaniu czynności dnia codziennego: podnoszenie się z pozycji leżącej, bądź siedzącej, zmiany pozycji w łóżku, przyjmowanie posiłków jak również zakładanie i zdejmowanie obuwia.

Prawidłowa opieka i wsparcie

Mimo, że nie są znane przyczyny choroby i nie wynaleziono odpowiedniego leku, są sposoby by choremu pomóc. Organizowaniu zajęć, ćwiczeń, odpowiednie przygotowanie domu to podstawy.  Istotne, by tym czynnościom towarzyszyło właściwe nastawienie do podopiecznego. Pozytywne nastawienie i wrażliwość wyrażana w trakcie codziennej pomocy są niezmiernie ważne. Twoja empatia w tym przypadku staje się bezcenna. Okazuj podopiecznemu wsparcie emocjonalne, zwykły uśmiech często staje się ważniejszy niż inne aspekty opieki.

Zobacz też: Stan zdrowia podopiecznego – oczekiwania kontra rzeczywistość

Ćwiczenia są ważne na codzień

Ćwiczenia to jedna z najważniejszych kwestii, bardzo ważne przy występowaniu drżenia spoczynkowego. W tym przypadku rodzaj ćwiczeń powinien być opracowany indywidualnie dla chorego i warto zasięgnąć informacji u rodziny podopiecznego aby otrzymać szczegółowe informacje. Jeśli chory nie porusza się samodzielnie, warto część ćwiczeń wykonywać w łóżku. Ważna jest regularność. Jeśli podopieczny jest w stanie bardzo pomagają spacery, gdyż oddziaływują na podopiecznego pozytywnie pod względem fizycznym i psychicznym. Inną formą pomocy są zajęcia takie jak ćwiczenia zręcznościowe i logiczne. Można je organizować w domu jak i poza nim: drobne porządki, zakupy, gry planszowe, wspólne czytanie, oglądanie programów telewizyjnych, czy też słuchanie muzyki. W przypadku muzyki warto wybrać taką, która kojąco wpływa na samopoczucie podopiecznego.

stan zdrowia podopiecznego - zdjęcie 1

Choroba Parkinsona – nie wyręczaj podopiecznego

Dotyczy to takich czynności, które jest w stanie wykonać podopieczny. Zwłaszcza tych, które wykonuje z ochotą i sprawiają mu przyjemność. Podlewanie kwiatów, puszczenie płyty z ulubioną muzyką, przetarcie blatu w kuchni i wiele innych czynności. Chodzi o to, by podopieczny czuł się potrzebny i bardziej samodzielny. Wszelkie aktywności domowe to forma ćwiczeń fizycznych.

Ćwiczenia pamięci i ćwiczenia mowy

Równie ważne jak ćwiczenia fizyczne są ćwiczenia pamięci. W praktyce choroba powoduje, że podopieczny zapomina imiona bliskich, znajomych. Ma trudności w nazwaniu niektórych przedmiotów. Dlatego warto przywoływać wspomnienia. Dobrą pomoc stanowią również gry logiczne. Wielu starszych ludzi ceni sobie gry w szachy, w warcaby, czy też karty. Jeśli i Ty grasz to warto odbyć partyjkę z seniorem i miło spędzić czas. Jeśli senior ma podstawową wiedzę z zakresu obsługi komputera, bądź tabletu a są one w domu – warto poświęcić trochę czasu na ich obsługę.

Zobacz też: Agresywny podopieczny – 7 wskazówek

Sen i odpoczynek

Dla osób chorych na Parkinsona sen i odpoczynek są niezmiernie ważne. Ich niedobór powoduje, że chory szybko się męczy i staje się drażliwy i niespokojny.

Mieszkanie przystosowane dla chorego

Swoboda w poruszaniu się jest najważniejsza. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń. Warto usunąć wszelkie przeszkody o które może potknąć się podopieczny lub o nie zahaczyć: dywany, chodniki, śliskie powierzchnie, progi. Część możesz usunąć samodzielnie, a niektóre wymagają ingerencji rodziny podopiecznego. Jeśli podłoga jest śliska, warto zaopatrzyć chorego w podgumowane pantofle. Równie ważne jest wyposażenie łazienki bądź kuchni w udogodnienia, które ułatwią podopiecznemu wykonywanie czynności fizycznych. Jeśli senior korzysta z brodzika, warto umieścić w nim matę antypoślizgową. Przedmioty w łazience i toalecie powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości i dobrze oświetlone. Chory powinien mieć łatwy dostęp do pomocy ortopedycznych: laski, balkonika, czy kuli.

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Podobne
Starszy pan chory na Alzheimera sprawdza datę w kalendarzu

Jak opiekować się pacjentem z otępieniem z ciałami Lewy’ego?

Diagnoza otępienia z ciałami Lewy’ego zmienia zarówno życie pacjenta, jak i jego najbliższych. Po ustąpieniu szoku i żalu należy jak najszybciej opracować i wdrożyć długoterminowy plan opieki. Sprawdź, jak zapewnić profesjonalne wsparcie osobie cierpiącej na DLB! Zaciekawił Cię ten artykuł? Przeczytaj również:Agresywny podopieczny - 7 wskazówekPodopieczny z Parkinsonem: zalecenia żywienioweJak karmić seniora, by się nie […]

czytaj dalej
Komentarze