fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Die höchste Sandburg der Welt – ciekawostka z Niemiec!

Die höchste Sandburg der Welt -zdjęcie 1

Die höchste Sandburg der Welt, czyli po polsku najwyższy zamek z piasku na świecie. To zamek, który w 2017 przyczynił się do pobicia rekordu Guinnessa przez naszych zachodnich sąsiadów! 

Sezon letni niedawno się zaczął, więc warto przygotować łopatkę, wiaderko i trochę wody z morza, by powstała piękna budowla. Ci, którzy chcą trafić do księgi rekordów Guinnessa muszą jednak uzbroić się raczej w koparkę, a najlepiej kilka…W 2017 roku nasi zachodni sąsiedzi pobili rekord Guinnessa (obowiązuje zresztą do dzisiaj) i zbudowali najwyższy zamek z piasku na świecie!

 

Die höchste Sandburg der Welt – rekordowa budowla!

Co ciekawe, wcale nie wykorzystali do tego celu pięknej plaży, gdyż całe wydarzenie miało miejsce w mieście Duisburg, z dala od nadmorskich plaż. Wysokość tego kolosa oszacowano na 16,68 metra, co potwierdzili przybyli na miejsce przedstawiciel londyńskiego biura Guinnessa. Na potrzeby rekordu, do miasta zwieziono 3860 ton piasku o bardzo drobnym ziarnie, które miało zapewnić większą stabilność konstrukcji.

Die höchste Sandburg der Welt -zdjęcie 3

Trzeba przyznać, że Niemcy podeszli do projektu bardzo profesjonalnie i zaprosili do realizacji międzynarodową ekipę. W projekt zaangażowano 19 budowniczych z dziesięciu różnych krajów, którzy przez trzy i pół tygodnia rzeźbili wymyślne kształty. Wśród inspiracji znalazły się: Wielki Sfinks z Gizy, wenecki most Rialto, Krzywa Wieża w Pizie, Koloseum, Akropol oraz nagrobek Elvisa Presleya.

Die höchste Sandburg der Welt -zdjęcie 2

 

W 2016 roku rekord przeszedł Niemcom obok nosa po tym jak część konstrukcji zawaliła się przed ukończeniem budowy. Rok później wyciągnięto wnioski z popełnionych błędów i wykorzystano większą ilość piasku, co pozwoliło na stworzenie szerszej i bardziej solidnej podstawy o wymiarach: 20 na 35 metrów. Zadbano również o to, by lepiej ubić piasek, co miało niebagatelne znaczenie na stabilność konstrukcji.

Die höchste Sandburg der Welt -zdjęcie 4

Źródło: biurorekordow.pl, Spiegel Online, www.dailymail.co.uk


Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Podobne

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech

Jako opiekunka spędzisz pierwsze święta Bożego Narodzenia w Niemczech? Z pewnością chciałabyś poznać zwyczaje charakterystyczne dla tego kraju, by móc w pełni cieszyć się okresem gwiazdkowym. Są one dość podobne do polskich, zaskoczyć cię mogą jednak świąteczne potrawy, które są bardziej zróżnicowane. Zaciekawił Cię ten artykuł? Przeczytaj również:Die höchste Sandburg der Welt - ciekawostka z […]

czytaj dalej
Komentarze