fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Święta Wielkanocne w Niemczech

Święta Wielkanocne, podobnie jak w Polsce, są jednym z dwóch najważniejszych świąt roku — są barwne i pełne ciekawych zwyczajów i tradycji.

Wielkanoc w Niemczech w wielu aspektach jest podobna do tej obchodzonej w Polsce. Nasi zachodni sąsiedzi biorą udział w uroczystościach Wielkiego Tygodnia, malują pisanki i jedzą wspólnie z rodziną wielkanocne śniadanie. Jednocześnie praktykują wiele zwyczajów, które dla Polaków mogą być niemałym (pozytywnym!) zaskoczeniem. Oto kilka z ich.

Wielkanocne dekoracje

Święta wielkanocne w Niemczech są bardzo barwne i radosne. Niemcy już kilka dni przed świętami dekorują ogród i wnętrze domu. Jedną z najciekawszych tradycji jest to ozdabianie drzewek pisankami (Osterbaum). Ważnym elementem wystroju wnętrza jest bukiet wielkanocny, czyli zielone gałązki przybrane kolorowymi wydmuszkami jajek.

Jarmarki wielkanocne

Podobnie jak przed Bożym Narodzeniem, przed Wielkanocą organizowane są popularne jarmarki wielkanocne (Ostermärkte). Sprzedawane są tam świąteczne przysmaki i wielkanocne ozdoby. Wiele również jest stoisk z rękodziełem czy wiklinowymi dekoracjami. Jednym z popularniejszych jarmarków jest wielkanocny jarmark na Alexanderplatz w Berlinie.

Piątkowa agapa

Niemcy świętowanie Wielkanocy zaczynają już w Wielki Piątek, który ustawowo jest dniem wolnym od pracy. Wielki Piątek (Karfreitag) zwany jest także Cichym Piątkiem. W ten dzień rodziny uczestniczą w uroczystościach kościelnych (Misterium Męki Pańskiej), po których wspólnie gromadzą się w salkach katechetycznych na agape — wspólnej wieczerzy. Co ciekawe, w Wielki Piątek w Niemczech nie obowiązuje ścisły post. Na stołach znajdzie się miejsce na mięso, ryby i jajka. Wieczorem w piątek rodzice ukrywają w domu i ogrodzie upominki, które potem są poszukiwane poranek wielkanocny.

Zielone jajka i Wielki Czwartek

Wielki Czwartek w Niemczech zwany jest Gründonnerstag, czyli Zielony Czwartkiem. Tradycje związane z tym dniem nieco różnią się w zależności od landu. Nie do końca jasna jest geneza pochodzenia tej nazwy. Istnieje kilka teorii. Jedna z nich mówi, że nazwa Zielonego Czwartku pochodzi od średniowiecznych pątników ubranych w zielone szaty, którzy po Wielkim Poście i obrzędach kościelnych byli przyjmowani na łono kościoła właśnie w czwartek przed Wielkim Piątkiem. Zielony, ponieważ kolor w kontekście kościelnym oznacza świeży, wolny od grzechu i odnowiony.
Możliwe jest również, że nazwa pochodzi od staroniemieckiego słowa „grînen”. To oznacza tyle, co płacz. Podczas nocy, w której Judasz zdradził Jezusa, było wiele powodów do płaczu i żałości.
Inna teoria związana jest z jedzeniem. Najpopularniejsza tradycja związana z tym dniem to malowanie jajek na zielono. Wielki Czwartek często je się zielone warzywa, co symbolizuje nadejście wiosny i jest zgodne z obowiązującym postem.

Szukanie pisanek

Atrakcją niedzielnego przedpołudnia jest polowanie na pisanki. W trakcie tej zabawy dzieci poszukują ukrytych w mieszkaniu lub ogrodzie pisanek lub słodyczy (Ostereiersuche), które zgodnie z tradycją przyniesione zostały przez zajączka wielkanocnego (Osterhase).

Bitwa na jajka (Eier titschen)

Zabawa odbywa się przed obraniem ze skorupki ugotowanego na twardo jajka. Dwie (lub więcej) osoby biorą po jednym jajku i uderzają je w ten sposób, aby skorupka pękła. Wygrywa ta osoba, której jajko pozostało bez szwanku.

Bez śmigusa i święcenia jajek

W Wielką Sobotę nie ma święcenia pokarmów. Niemieckie dzieci przygotowują koszyczki wielkanocne, ale mają one raczej charakter dekoracyjny. Nasi zachodni sąsiedzi nie znają też tradycji śmigusa-dyngusa. Wielki Poniedziałek jest dla nich dniem wypoczynku i spotkania z rodziną.

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Podobne

8 zwyczajów, które zaskoczą Cię po przyjeździe do Niemiec

Niemieckie zwyczaje, tradycje i sposób bycia mogą być dla Polaków czasami niezrozumiałe lub zaskakujące. Przedstawiamy kilka rzeczy, które mogą Cię zaskoczyć,  kiedy pierwszy raz przyjedziesz do Niemiec. Zaciekawił Cię ten artykuł? Przeczytaj również:Jak Niemcy świętują Sylwestra i Nowy Rok?Zwyczaje bożonarodzeniowe w NiemczechSylwestrowe przysmaki w NiemczechDie höchste Sandburg der Welt - ciekawostka z Niemiec!

czytaj dalej
Komentarze