fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Jak wybrać najlepszą ofertę z bonusem wakacyjnym? (ściągawka do pobrania)

W okresie wakacyjnym agencje pośrednictwa pracy, chcąc ściągnąć do siebie więcej Opiekunek kuszą je dodatkowym wynagrodzeniem. Aby uzyskać “premie” i “bonusy”, trzeba jednak spełnić kilka wymogów. Na jakie elementy należy zwracać uwagę, aby wybrać najlepszą ofertę?

Wyjazd w wakacje jako Opiekunka osób starszych ma kilka zalet. Po pierwsze jest to możliwość na zdobycie doświadczenia, podszlifowania języka, a przede wszystkim podreperowania budżetu domowego. W wakacje oprócz podstawowego wynagrodzenia, jakie otrzymujemy za pobyt i pielęgnację seniora, możemy też liczyć na dodatkowy bonus.

Jak pisaliśmy już w opublikowanym tydzień temu raporcie bonów wakacyjnych 2020, wysokość bonusów oraz wymagania, jakich oczekują od kandydatek agencje, są bardzo zróżnicowane. Wyjeżdżając do pracy na wakacje, możemy utrzymać średnio 275 € bonusu brutto, ale są również propozycje, które oferują do 400 €. Niektóre agencje wymagają minimum 60-dniowego pobytu, inne oferują bonus nawet za krótkie wyjazdy nieprzekraczające 3-4 tygodni.

Aby dobrze wybrać, musimy zapoznać się z propozycjami agencji, a to już nie zawsze jest łatwe zadanie z  dwóch powodów:

  • Nie ma wyczerpujących  informacji na witrynach większości agencji. Niestety podstawowym problemem związanym z bonusem jest dostęp do danych. Jak pisaliśmy już w naszym raporcie, nadal niewiele agencji pośrednictwa pracy decyduje się na obszerną i wyczerpującą informację związaną z bonusami wakacyjnymi.
  • Aby dowiedzieć się, trzeba zadzwonić do konsultanta.  Jedynie kilka z agencji przedstawionych w raporcie opublikowało na stronie internetowej pełny regulamin przyznawania bonusów. Pewna część ograniczyła się do krótkich komunikatów, a większość informacji nie podała wcale i kieruje Opiekunki do kontaktu telefonicznego z działem rekrutacji lub infolinią.

Nie trzeba tłumaczyć, że tego typu rozwiązanie nie jest zbyt korzystne dla osób, które szukają atrakcyjnych oferty pracy dla Opiekunki w Niemczech. Konieczność obdzwonienia kilku a może kilkunastu agencji w celu otrzymania jakichkolwiek informacji nie działa z pewnością zachęcająco i nie pozwala na spokojny wybór i porównanie wszystkich ofert.

Dużym ułatwieniem jest z pewnością nasz raport bonusów 2020, w którym przedstawiliśmy zestawienie najatrakcyjniejszych wg nas ofert, jakie agencje pośrednictwa pracy przygotowały w tym roku. Opiekunkom szukającym oferty na wakacje, podpowiadamy rzeczy, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę przy analizie propozycji pracy.

Elementy,  na które trzeba zwrócić uwagę przy wybieraniu oferty z bonusem wakacyjnym

Jaka jest stawka wynagrodzenia podstawowego netto?

Analizę propozycji najlepiej zacząć do stawki podstawowej i oceniać je sumując stawkę podstawową i bonus. Może się okazać, że agencja oferuje niższy bonus, ale za to znacznie więcej wynagrodzenie zasadniczego.

Jaka jest wysokość maksymalnego i minimalnego bonusu?

W większości przypadków agencje proponują kilka opcji na uzyskanie bonusu. Minimalna i maksymalna wysokość bonusu zazwyczaj jest uzależniona od długości pobytu na szteli a czasami wyborem konkretnych terminów. Warto dopytać się, jakie są minimalne wymagania, aby otrzymać bonus. Być może nie musimy pracować aż 90 dni, aby otrzymać atrakcyjny dodatek?

Czy bonus jest w kwocie netto czy brutto?

W większości przypadków agencje podają bonus w kwocie netto, czyli “na rękę”,  nie jest to jednak regułą. Zdarza się, że agencja kusi atrakcyjnym bonusem, po czym dopiero przy podpisywaniu umowy dowiadujemy się, że jest to kwota brutto, od której trzeba odjąć ubezpieczenie i podatek. Z tego powodu, aby wybrać dobrze, w trakcie analizy oferty lub rozmowy z konsultantem warto dowiedzieć się czy kwota premii jest po czy przed opodatkowaniem. W przypadku gdy jest to kwota brutto, należy poprosić o dokładną kalkulację bonusu w kwocie „na rękę”.

bonus wakacyjny dla opiekunki - zdjęcie 1

Czy jeżeli pobyt na szteli został skrócony z powodu decyzji rodziny czy pracodawcy otrzymamy bonus?

To bardzo ważne pytanie. Może się bowiem zdarzyć, że pobyt na szteli zostanie skrócony nie z twojej winy i nie będzie związany z jakością wykonywanych przez Ciebie obowiązków (np. podopieczny  musi iść do szpitala na 2-3 tygodnie). W takim przypadku warto dowiedzieć się, czy bonus przepada w całości czy może zostanie przeliczony wg przepracowanych dni? Każdy zapis w regulaminie, który związany jest z uznaniowością bonusu, powinien być wyjaśniony.

Przykład niekorzystnego rozwiązania dla Opiekunki:
„W przypadku przerwania świadczenia usług w wyniku okoliczności, za które Zleceniobiorca nie ponosi winy, decyzję o przyznaniu bądź odmowie przyznania premii podejmuje Dyrektor Działu Klientów Zagranicznych”.

Przykład korzystnego rozwiązania:
“W przypadku przepracowanie niepełnego miesiąca, premia jest rozliczana proporcjonalnie do liczby przepracowanych dni.”

Jak długo należy przebywać na szteli?

Praktycznie we wszystkich przypadkach wysokość bonusu zależy od długości pobytu na stali. Im pobyt dłuższy, tym wyższe wynagrodzenie dodatkowe. Agencje wymagają ciągłego i nieprzerwanego świadczenia usługi, a to oznacza, że nie można w trakcie pobytu wyjechać na 2-3 dni urlopu.  Niektóre agencje wymagają pobytu w określonych terminach, inne nagradzają tylko za pobytu długi ponad 60 dni, a jeszcze inne dają dodatkowe wynagrodzenie za pobyt do 3 tygodni. Różna jest również wysokość bonusu. Za tę samą długość pobytu w jednej agencji otrzymamy 100 a innej 150 euro. Warto wziąć to pod uwagę,  ponieważ może się zdarzyć, że wybierając ofertę innej agencji przy krótszym pobycie otrzymamy więcej.

Czy bonus jest zapisany w umowie?

Należy również upewnić się, że kwota dodatkowa wynagrodzenia jest zapisana w umowie i nie jest to bonus, który agencja przyznaje uznaniowo (czyli zależy od decyzji lub jej braku przedstawiciela agencji).

Jak widać,  tych kwestii związanych z wyborem dobrej oferty jest wiele. Przygotowaliśmy praktyczną ściągawkę, w której zawarliśmy wszystkie najważniejsze wg nas pytania. Można  ją wykorzystać do analizy oferty agencji lub zadać konsultantowi.

Poniżej gotowy formularz. Wystarczy go pobrać za darmo, wydrukować i zaznaczać odpowiednie kratki.

Kliknij i pobierz  poniższy plik w wersji *.pdf

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Zaciekawił Cię ten artykuł? Przeczytaj również:

Podobne

Jak wybrać najlepszą ofertę z bonusem wakacyjnym? (ściągawka do pobrania)

W okresie wakacyjnym agencje pośrednictwa pracy, chcąc ściągnąć do siebie więcej Opiekunek kuszą je dodatkowym wynagrodzeniem. Aby uzyskać “premie” i “bonusy”, trzeba jednak spełnić kilka wymogów. Na jakie elementy należy zwracać uwagę, aby wybrać najlepszą ofertę? Wyjazd w wakacje jako Opiekunka osób starszych ma kilka zalet. Po pierwsze jest to możliwość na zdobycie doświadczenia, podszlifowania […]

czytaj dalej

Bonusy wakacyjne 2020 dla Opiekunek – raport

Wakacje to doskonały moment na rozpoczęcie pracy jako Opiekunka osób starszych. Oprócz możliwości zdobycia cennego doświadczenia agencje zachęcają również kandydatki gratyfikacjami pieniężnymi w postaci bonusów wakacyjnych. Jak agencje kuszą Opiekunki? Jakie oferty są najbardziej atrakcyjne? Przygotowaliśmy dla Was specjalny raport. Zaciekawił Cię ten artykuł? Przeczytaj również:Jak wybrać najlepszą ofertę z bonusem wakacyjnym? (ściągawka do pobrania)

czytaj dalej
Komentarze