fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Wakacyjna praca dla opiekunek osób starszych – dlaczego warto?

Potrzebujesz wakacyjnej pracy, ponieważ na przykład chcesz zarobić na większy wydatek albo zdobyć doświadczenie zawodowe? Praca opiekunki osób starszych może się okazać świetną opcją. Tym bardziej, że dzięki niej zyskasz nie tylko pieniądze.

Dlaczego warto wyjechać do wakacyjnej pracy jako opiekunka osób starszych?

Wakacje trwające od czerwca do września to czas, w którym stali opiekunowie osób starszych przyjeżdżają do Polski i potrzebne jest dla nich zastępstwo. Agencje pracy szukają wówczas nie tylko osób chcących przyjechać na nieco dłużej (2-3 miesiące), ale również takich, które podejmą się wyjazdu krótkoterminowego, na 2-3 tygodnie. Miesięcznie można wówczas zarobić nawet 1400 euro, ponieważ agencje oferują wiele bonusów, by zachęcić niedecydowanych. Taki krótki czas jest idealny do sprawdzenia, czy w ogóle ma się ochotę na podjęcie pracy opiekunki na stałe. Można sprawdzić swoje umiejętności i w praktyce przekonać się co do plusów i minusów takiego zawodu. W tym okresie jest o wiele łatwiej znaleźć takie zatrudnienie, ponieważ konkurencja jest zdecydowanie mniejsza.

Zagraniczny wyjazd do pracy w charakterze opiekunki, nawet na krótszy okres, to także szansa na sprawdzenie w praktyce i podszlifowanie swoich umiejętności językowych. Wielu seniorów bardzo lubi rozmawiać, a dzięki temu z pewnością możliwe jest dodanie do swojego słownika nowych słów. Jednocześnie praca tego rodzaju ma również przewidziany w grafiku czas wolny, w którego trakcie można zwiedzać miasto i jego okolice albo na przykład zrobić większe zakupy w sklepach. Jest to więc także okazja do poznania realiów życia w innym kraju.

Zalety wyjazdu jako Opiekunka w wakacje:

  • szansa na zdobycie cennego doświadczenia;
  • szansa na podszlifowanie języka;
  • wyjazdy na krótkie terminy;
  • możliwość poznania innej kultury, codziennego życia;
  • dodatkowe gratyfikacje pieniężne – bonus wakacyjny.

Zobacz też: Bonus wakacyjny – 7 pułapek, na które trzeba uważać!

 

Opieka nad seniorem w wakacje: najpopularniejsze oferty pracy

Rodziny niemieckie szukają zazwyczaj opiekunki  dla seniora na wakacje w dwóch przypadkach:

  • gdy szukają kogoś do opieki tylko na czas urlopu i wakacji;
  • lub szukają opiekunki-zmienniczki.

1. Opiekunka na zastępstwo w wakacje

W wakacje wiele opiekunek, które pracowały do tej pory z seniorem, wyjeżdża na odpoczynek. Z tego względu rodzinna niemiecka poszukuje pani na zastępstwo, która zastąpi stałą opiekunkę przez miesiąc lub dwa w wykonywaniu obowiązków i opiece nad seniorem.

2. Opieka krótkoterminowa nad seniorem w wakacje

Czas urlopowy z wielu względów jest również dość problematyczny dla rodziny, która ma pod opieką seniora. Wówczas poszukują opiekunek, które będą w stanie zaopiekować się seniorem w czasie gdy oni będą na urlopie czy długo wyczekiwanych wakacjach. Tego typu prace są zazwyczaj krótkoterminowe i dotyczą tygodnia, dwóch lub trzech, w których trakcie rodzina wyjedzie na zasłużone wakacje, a sam senior zostanie w domu. Tego typu oferty pracy dość często oferowane są w agencjach niemieckich w pracy pod nazwą „opieki wakacyjnej krótkoterminowej” (niem.”24 Stunden Urlaubsbetreuung”).

3. Opieka nad seniorem w niepełnym wymiarze godzin

Zdarza się również,  że w wakacje seniorzy potrzebują opieki, ale w niepełnym wymiarze godzin. Praca tego typu polega na przychodzeniu na kilka godzin dziennie do seniora i pomocy mu wykonywaniu najważniejszego obowiązków. To rozwiązanie dobre w przypadku, gdy pracujemy już w Niemczech i szukamy pracy dodatkowej.

Zobacz też: Gdzie szukać ofert pracy dla opiekunki w wakacje?

 

Kto może wyjechać do pracy jako opiekunka osób starszych?

Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju praca nie jest odpowiednia dla każdego. Należy się liczyć z wymaganiami natury fizycznej i psychicznej. Osoby starsze, które korzystają z opieki, są w różnym stanie. Niektórym wystarczy jedynie zapewnić towarzystwo i pomóc w codziennych sytuacjach, ale niektóre osoby wymagają pełnego zaangażowania ze względu na swoje choroby i schorzenia. Opiekunka osoby starszej musi koniecznie być osobą komunikatywną, pozytywnie nastawioną do życia, sumienną i cierpliwą. Starsze osoby mają swoje przyzwyczajenia i przywary, a pomóc im należy bez względu na poboczne okoliczności.

Pamiętać trzeba, że także wakacyjna praca jako opiekunka osoby starszej ma swoje wymagania, które należy spełnić. Zatrudnienia najlepiej jest szukać poprzez renomowaną agencję, która nie tylko znajdzie właściwe miejsce pracy, ale również załatwi wiele formalności. Oczywiście ukończenie specjalistycznego kursu w tym kierunku wiele ułatwia, ale nie jest niezbędne.

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze