O czym przeczytasz w tym artykule?
Zdecydowana większość ofert pracy dla opiekunki osób starszych dotyczy pracy w domu podopiecznego. Opiekunki, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i przeszkolenie mogą ubiegać się również o pracę w niemieckim dom opieki, czyli w Pflegeheim.
Na czym polega „praca opiekunki w Heimie”?
Niemieckie domy opieki potocznie nazywane są Heimami. Pracują w nich pielęgniarki geriatryczne oraz asystenci pielęgniarski, czyli Pflegehelfer. Aby móc pracować jako pielęgniarka geriatryczna w Niemczech trzeba przede wszystkim wykazać się wykształceniem pielęgniarskim (3-letnie studia) przejść przez proces nostryfikacji, czyli uznania kwalifikacji, który szczegółowo opisaliśmy w artykule Altenpflegerin i Haushaltshilfe – czym różnią się te zawody?.
Panie, które nie posiadają kwalifikacji a chcą pracować w niemieckim domu opieki, mogą starać się o stanowisko Pflegehelfer, czyli asystenta opieki zdrowotnej i pielęgniarskiej. Pflegehelfer razem z pielęgniarką zajmuje się opieką nad leczonymi pacjentami, ale zakres jego obowiązków jest znacznie inny. Pielęgniarka przejmuje medyczne aspekty opieki, a asystent wykonywanie podstawowych prac opiekuńczych.
Do zadań asystenta pielęgniarskiego należy w szczególności:
- pomoc seniorowi w przyjmowaniu pokarmu;
- wsparcie w zakresie higieny osobistej;
- pomoc przy wstawaniu lub chodzeniu do toalety.
Pflegehelfer zajmie się również gromadzeniem i monitorowaniem podstawowych danych medycznych (np. pomiar ciśnienia krwi, pulsu, temperatury, wagi oraz obserwacja stanu świadomości czy oddychania) ma również dbać o stan środków higienicznych i lekarstw dla pacjentów znajdujących się pod jego opieką.
Kto może wykonywać zawód Pflegehelfer?
Każdy, kto chce pracować jako asystent pielęgniarski w Niemczech, musi przejść szkolenie. Nie można zostać asystentem pielęgniarskim bez przeszkolenia. Przepisy związane z wymaganiami Pflegehelfer różnią się w zależności od landów. Zazwyczaj szkolenie asystenta pielęgniarskiego trwa od jednego do dwóch lat, a część nauki można dzielić z wykonywaniem obowiązków w konkretnym domu opieki. Ze względu na spore niedobory pracowników w domach opieki coraz częściej przyjmowane są osoby po krótkim przeszkoleniu i kursach, a nawet takie, które nie mają ukończonych żadnych kursów.
Praca opiekunki w domu opieki – wady i zalety
W domu opieki zdrowotnej pracuje się na trzy zmiany. Pflegehelfer zatrudniani są albo bezpośrednio na umowę o pracę, albo za pośrednictwem agencji jako Zeitarbeiterin, czyli pracownicy okresowy.
Zalety
- stabilne zatrudnienie (umowa o pracę);
- normowany czas pracy, stały harmonogram;
- konkretne, ustalone wytyczne i zakres obowiązków;
- po przepracowaniu wymaganego czasu prawo do urlopu.
Wady
- wiele seniorów, którymi trzeba się opiekować;
- ściśle określony czas na wykonywanie obowiązków (np. od 20 do 25 minut na pełne mycie ciała, od 8 do 10 minut na ubieranie się, od 5 do 10 minut na golenie, itp.)
- praca na trzy zmiany;
- konieczność opłacania wyżywienia i zakwaterowania (chociaż niektóre heimy oferują mieszkania w niższej cenie dla pracowników).
Praca opiekunki w domu – wady i zalety
Praca opiekunki domowej tzw. “Pflege24” różni się zdecydowanie od pracy w Heime. Przede wszystkim opiekunka przebywa razem z seniorem 24h na dobę w jego własnym domu. W zakres obowiązków oprócz czynności pielęgnacyjnych wchodzą również obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Opiekunki domowe bardzo często zajmują się przygotowaniem posiłków i sprzątaniem domu. Więcej na temat obowiązków opiekunki domowej w artykule Opiekun osób starszych. Co powinniście wiedzieć o tym zawodzie?
Zalety
- nie płacisz za zakwaterowanie i wyżywienie;
- możesz sama regulować sobie harmonogram dnia;
- można wygospodarować czas w ciągu dnia np. w trakcie drzemki seniora.
Wady
- brak płatnego urlopu;
- dyspozycyjność w ciągu dnia, czasami konieczność wstawania również w nocy;
- nienormowane godziny pracy;
- konieczność stałego przebywania w domu seniora.