fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Praca u rodziny czy w domu opieki?

pflegedienst w trakcie mierzania ciśnienia w domu podopiecznej

Zdecydowana większość ofert pracy dla opiekunki osób starszych dotyczy pracy w domu podopiecznego. Opiekunki, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i przeszkolenie mogą ubiegać się również o pracę w niemieckim dom opieki, czyli w Pflegeheim. 

Na czym polega „praca opiekunki w Heimie”?

Niemieckie domy opieki potocznie nazywane są Heimami. Pracują w nich pielęgniarki geriatryczne oraz asystenci pielęgniarski, czyli Pflegehelfer. Aby móc pracować jako pielęgniarka geriatryczna w Niemczech trzeba przede wszystkim wykazać się wykształceniem pielęgniarskim (3-letnie studia) przejść przez proces nostryfikacji, czyli uznania kwalifikacji, który szczegółowo opisaliśmy w artykule Altenpflegerin i Haushaltshilfe – czym różnią się te zawody?.

Panie, które nie posiadają kwalifikacji a chcą pracować w niemieckim domu opieki, mogą starać się o stanowisko Pflegehelfer, czyli asystenta opieki zdrowotnej i pielęgniarskiej. Pflegehelfer razem z pielęgniarką zajmuje się opieką nad leczonymi pacjentami, ale zakres jego obowiązków  jest znacznie inny. Pielęgniarka przejmuje medyczne aspekty opieki, a asystent wykonywanie podstawowych prac opiekuńczych.

Do zadań asystenta pielęgniarskiego należy w szczególności:

 • pomoc seniorowi w przyjmowaniu pokarmu;
 • wsparcie w zakresie higieny osobistej;
 • pomoc przy wstawaniu lub chodzeniu do toalety.

Pflegehelfer zajmie się również gromadzeniem i monitorowaniem podstawowych danych medycznych (np. pomiar ciśnienia krwi, pulsu, temperatury, wagi oraz obserwacja stanu świadomości czy oddychania) ma również dbać o stan środków higienicznych i lekarstw dla pacjentów znajdujących się pod jego opieką.

Kto może wykonywać zawód Pflegehelfer?

Każdy, kto chce pracować jako asystent pielęgniarski w Niemczech, musi przejść szkolenie. Nie można zostać asystentem pielęgniarskim bez przeszkolenia. Przepisy związane z wymaganiami Pflegehelfer różnią się w zależności od landów. Zazwyczaj szkolenie asystenta pielęgniarskiego trwa od jednego do dwóch lat, a część nauki można dzielić z wykonywaniem obowiązków w konkretnym domu opieki. Ze względu na spore niedobory pracowników w domach opieki coraz częściej przyjmowane są osoby po krótkim przeszkoleniu i kursach, a nawet takie, które nie mają ukończonych żadnych kursów.

Ile zarabia Pflegehelfer?

Wynagrodzenie zależy z jednej strony od kwalifikacji, z drugiej od doświadczenia zawodowego. Istotną rolę odgrywa również, w której części Niemiec pracujemy. W niektórych, bogatszych landach niemieckich wynagrodzenie asystenta pielęgniarskiego jest znacznie wyższy niż w innych. Asystenci pielęgniarstwa zarabiają średnio od 1700 do 2600 euro, personel pielęgniarski z wykształceniem zawodowym 2150 – 3100 euro, personel pielęgniarski z tytułem licencjata od 2600 do 4900 euro.

W Niemczech od pewnego czasu przeprowadzana jest reforma, która ma na celu zwiększenie wynagrodzenia opiekunów i personelu pielęgniarskiego zajmującego się osobami starszymi. Zgodnie z planami rządu federalnego już od jesieni 2022 roku cały personel pielęgniarski ma otrzymywać jednolite wynagrodzenia we wszystkich landach. Planowane jest podwyższenie stopniowe minimalnego wynagrodzenia. Od 1 lipca 2020 r. minimalne wynagrodzenie asystentki pielęgniarskiej we wschodnich i zachodnich Niemczech wzrośnie czterostopniowo do jednolitego poziomu 12,55 euro za godzinę.

Praca opiekunki w domu opieki – wady i zalety

W domu opieki zdrowotnej pracuje się na trzy zmiany. Pflegehelfer zatrudniani są albo bezpośrednio na umowę o pracę, albo za pośrednictwem agencji jako Zeitarbeiterin, czyli pracownicy okresowy.

 

Zalety

 • stabilne zatrudnienie (umowa o pracę);
 • normowany czas pracy, stały harmonogram;
 • konkretne, ustalone wytyczne i zakres obowiązków;
 • po przepracowaniu wymaganego czasu prawo do urlopu.

 

Wady

 • wiele seniorów, którymi trzeba się opiekować;
 • ściśle określony czas na wykonywanie obowiązków (np. od 20 do 25 minut na pełne mycie ciała, od 8 do 10 minut na ubieranie się, od 5 do 10 minut na golenie, itp.)
 • praca na trzy zmiany;
 • konieczność opłacania wyżywienia i zakwaterowania (chociaż niektóre heimy oferują mieszkania w niższej cenie dla pracowników).

 

Praca opiekunki w domu – wady i zalety

Praca opiekunki domowej tzw. “Pflege24” różni się zdecydowanie od pracy w Heime. Przede wszystkim opiekunka przebywa razem z seniorem 24h na dobę w jego własnym domu. W zakres obowiązków oprócz czynności pielęgnacyjnych wchodzą również obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Opiekunki domowe bardzo często zajmują się przygotowaniem posiłków i sprzątaniem domu. Więcej na temat obowiązków opiekunki domowej w artykule Opiekun osób starszych. Co powinniście wiedzieć o tym zawodzie?

Zalety

 • nie płacisz za zakwaterowanie i wyżywienie;
 • możesz sama regulować sobie harmonogram dnia;
 • można wygospodarować czas w ciągu dnia np. w trakcie drzemki seniora.

Wady

 • brak płatnego urlopu;
 • dyspozycyjność w ciągu dnia, czasami konieczność wstawania również w nocy;
 • nienormowane godziny pracy;
 • konieczność stałego przebywania w domu seniora.

 

 

Podobne
pflegedienst w trakcie mierzania ciśnienia w domu podopiecznej

Praca u rodziny czy w domu opieki?

Zdecydowana większość ofert pracy dla opiekunki osób starszych dotyczy pracy w domu podopiecznego. Opiekunki, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i przeszkolenie mogą ubiegać się również o pracę w niemieckim dom opieki, czyli w Pflegeheim.  Na czym polega „praca opiekunki w Heimie”? Niemieckie domy opieki potocznie nazywane są Heimami. Pracują w nich pielęgniarki geriatryczne oraz asystenci pielęgniarski, […]

czytaj dalej
Komentarze