fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Opiekunka na zastępstwo – czy warto jechać?

Opiekunka na zastępstwo przy stole ogląda album ze zdjęciami z uśmiechnięta podopieczną.

Wakacje i święta  to zazwyczaj “gorący” okres dla agencji, które zaczynają poszukiwać opiekunek na zastępstwo. Czy warto skorzystać z tego typu oferty i jechać jako zmienniczka?

Największe zapotrzebowanie na opiekunki- zmienniczki pojawia się w wakacje oraz w okresie okołoświątecznym (Wielkanoc  i Boże Narodzenie). W tym czasie pracujące na stałe w Niemczech opiekunki chcą wrócić do kraju, by odwiedzić rodzinę i spędzić z nią święta,  odpocząć lub po prostu spożytkować zarobione na szteli pieniądze. Opiekunki na zastępstwo najczęściej poszukuje rodzina (za pomocą agencji lub bezpośrednio), a czasami też osoba, która aktualnie sprawuje opiekę nad osobą starszą.

Kim jest Opiekunka na zastępstwo?

Opiekunka – zmienniczka to najczęściej pani zastępująca w obowiązkach osobę, która na stałe zajmuje się osobą starszą. Praca opiekunki na zastępstwo zazwyczaj trwa od 2 tygodni do 2 miesięcy. Wszystko zależy od tego jak długo w Polsce zachce zostać dotychczasowa opiekunka.

Opiekunka na zastępstwo przejmuje wszystkie obowiązki swojej poprzedniczki, a ich zakres zależy oczywiście w dużej mierze od stanu zdrowia podopiecznego. Do Pań, które decydują się wyjechać na zastępstwo, należy praktycznie całodobowa opieka nad podopiecznym. Opiekunka dba o higienę seniora, podaje leki, przygotowuje posiłki a niekiedy również organizuje rekreację. Oczywiście ma również czas dla siebie. Przysługuje jej przeważnie jeden cały dzień wolny lub dwa razy po 1/2 dnia. Opiekunka, poza wynagrodzeniem,  ma zagwarantowane wyżywienie, umeblowany pokój, zdarza się również,  że dysponuje osobną łazienką.

Zobacz też: Opiekun osób starszych. Co powinniście wiedzieć o tym zawodzie?

Czy opłaca się pracować na zastępstwo?

Przed wakacjami i świętami  dla agencji, które powinny zagwarantować opiekę dla osoby starszej (zastępstwo), zaczyna się dość trudny okres. Muszą znaleźć kogoś, kto zdecyduje się pracować w potencjalnie najmniej atrakcyjnym dla opiekunki okresie w roku,  czyli w czas letnich urlopów, Wielkanoc, w Boże Narodzenie i Sylwestra. Z tego powodu większość agencji zaczyna rekrutować nowe opiekunki  dużo wcześniej.

Taka sytuacja jest dość korzystna dla pań poszukujących pracy w tej branży z kilka powodów:

  • Ze względu na to, że brakuje rąk do pracy, agencje i rodziny obniżają nieco wymagania. To szansa dla pań o mniejszym doświadczeniu, które dopiero zaczynają karierę w opiece lub słabo  znają język niemiecki.
  • Z powodu braków kadrowych praca w okresie świątecznym i wakacyjnym jest  lepiej płatna. Większość agencji, aby skusić opiekunkę,  proponuje atrakcyjne bonusy świąteczne lub wakacyjne, premie za wyjazd. Za pracę na zastępstwie w tym czasie można zarobić nawet  dwukrotnie więcej niż w innych miesiącach.

Praca dla opiekunki na zastępstwo jest przez cały rok, nie tylko w sezonie świątecznym. Agencje coraz częściej rekrutują opiekunki na krótkie terminy – tzw. skoczków.  Wiele pań chętnie podejmuje tego typu zlecenia, ponieważ są przeważnie lepiej płatne a pobyt na szteli trwa znacznie krócej.

Zobacz też: Wymiana ze zmienniczką na szteli – jak się przygotować?

Zalety pracy Opiekunki  na zastępstwo:

  • szansa dla osób,  które nie mają doświadczenia  lub słabo znają język niemiecki;
  • praca na próbę,  która sprawdzi czy nadajemy się do tego  zawodu;
  • krótsze terminy pobytu na szteli (od 2 tygodni do 2 miesięcy);
  • lepsze zarobki (bonusy, premie od agencji).
  • szansa na dodatkowy zarobek, dla osób które w wakacje mają zazwyczaj wolne (nauczyciele, pedagodzy i pielęgniarki szkolne).

Wady pracy Opiekunki na zastępstwo:

  • mało atrakcyjne terminy wyjazdu (święta, wakacje);
  • krótki czas aklimatyzacji u podopiecznego.

Opiekunka na zastępstwo – gdzie znajdziesz oferty pracy?

Oferty pracy dla opiekunki na zastępstwo dostępne są przez cały rok. Najwięcej tego typu propozycji pojawia się przed okresem świątecznym, a także w sezonie wakacyjnym.
Sposób poszukiwania pracy jako opiekunka zależy od naszych preferencji i oczekiwań finansowych.

1. Praca dla opiekunki na zastępstwo przez agencję pośrednictwa

Jeżeli wyjeżdżamy po raz pierwszy i nie mamy doświadczenia w załatwianiu spraw formalnych, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie szukanie ofert przez agencję pośrednictwa pracy. Na portalach agencji pośrednictwa pracy publikowanych jest wiele ogłoszeń z krótkimi terminami wyjazdu, które dotyczą opiekunki na zastępstwo.
Jeżeli chcesz zaoszczędzić czas, możesz skorzystać ze specjalnej darmowej aplikacji dla opiekunki osób starszych UTILE. Zawiera dopasowane oferty pracy z różnych agencji również te z krótkimi terminami dotyczące opiekunki na zastępstwo.

2. Szukanie pracy  na zastępstwo prywatnie

Doświadczone opiekunki zazwyczaj poszukują pracy na własną rękę bez pośredników. W takim przypadku przydaje się znajomość języka niemieckiego. Dobrym rozwiązaniem jest wyszukiwanie ofert na niemieckojęzycznych portalach i grupach na Facebooku. Wiele niemieckich rodzin poszukuje osób do opieki nad seniorem na czas wakacji.

3. Praca  na zastępstwo polecona przez inną  opiekunkę

Najczęściej zastępstwa na czele poszukują same opiekunki, które chcą wyjechać na okres urlopowy. Przed okresem wakacyjnym szczególnie czerwcu na forach i grupach na Facebooku więcej pojawia się ogłoszeń typu „szukam zmienniczki na sztelę” czy „szukam opiekunki na zastępstwo od zaraz”

 

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Podobne
Komentarze