fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Opiekunka na zastępstwo – czy warto jechać?

Opiekunka na zastępstwo przy stole ogląda album ze zdjęciami z uśmiechnięta podopieczną.

Koniec roku to “gorący” okres dla agencji, które zaczynają poszukiwać opiekunek na zastępstwo. Czy warto skorzystać z tego typu oferty i jechać jako zmienniczka?

Największe zapotrzebowanie na opiekunki- zmienniczki pojawia się w wakacje oraz w okresie okołoświątecznym (Wielkanoc  i Boże Narodzenie). W tym czasie pracujące na stałe w Niemczech opiekunki chcą wrócić do kraju, by odwiedzić rodzinę i spędzić z nią święta,  odpocząć lub po prostu spożytkować zarobione na szteli pieniądze. Opiekunki na zastępstwo najczęściej poszukuje rodzina (za pomocą agencji lub bezpośrednio), a czasami też osoba, która aktualnie sprawuje opiekę nad osobą starszą.

Kim jest Opiekunka na zastępstwo?

Opiekunka – zmienniczka to najczęściej pani zastępująca w obowiązkach osobę, która na stałe zajmuje się osobą starszą. Praca opiekunki na zastępstwo zazwyczaj trwa od 2 tygodni do 2 miesięcy. Wszystko zależy od tego jak długo w Polsce zachce zostać dotyczasowa opiekunka.

Opiekunka na zastępstwo przejmuje wszystkie obowiązki swojej poprzedniczki, a ich zakres zależy oczywiście w dużej mierze od stanu zdrowia podopiecznego. Do Pań, które decydują się wyjechać na zastępstwo, należy praktycznie całodobowa opieka nad podopiecznym. Opiekunka dba o higienę seniora, podaje leki, przygotowuje posiłki a niekiedy również organizuje rekreację. Oczywiście ma również czas dla siebie. Przysługuje jej przeważnie jeden cały dzień wolny lub dwa razy po 1/2 dnia. Opiekunka, poza wynagrodzeniem,  ma zagwarantowane wyżywienie, umeblowany pokój, zdarza się również,  że dysponuje osobną łazienką.

Zobacz też: Opiekun osób starszych. Co powinniście wiedzieć o tym zawodzie?

Czy opłaca się pracować na zastępstwo?

W okresie przedświątecznym dla agencji, które powinny zagwarantować opiekę dla osoby starszej (zastępstwo), zaczyna się dość trudny okres. Muszą znaleźć kogoś, kto zdecyduje się pracować w potencjalnie najmniej atrakcyjnym dla opiekunki okresie w roku czyli w Boże Narodzenie i Sylwestra. Z tego powodu większość agencji zaczyna rekrutować nowe opiekunki już od października.

Taka sytuacja jest dość korzystna dla pań poszukujących pracy w tej branży z kilka powodów:

  • Ze względu na to, że brakuje rąk do pracy, agencje i rodziny obniżają nieco wymagania. To szansa dla pań o mniejszym doświadczeniu, które dopiero zaczynają karierę w opiece lub słabo  znają język niemiecki.
  • Z powodu braków kadrowych praca w okresie świątecznym jest  lepiej płatna. Większość agencji, aby skusić opiekunkę,  proponuje atrakcyjne bonusy świąteczne, premie za wyjazd. Za wyjazd na zastępstwo w tym czasie można zarobić nawet  dwukrotnie więcej niż w innych miesiącach.

Praca dla opiekunki na zastępstwo jest przez cały rok, nie tylko w sezonie świątecznym. Agencje coraz częściej rekrutują opiekunki na krótkie terminy – tzw. skoczków.  Wiele pań chętnie podejmuje tego typu zlecenia, ponieważ są przeważnie lepiej płatne a pobyt na szteli trwa znacznie krócej.

Zobacz też:Wymiana ze zmienniczką na szteli – jak się przygotować?

Zalety pracy Opiekunki  na zastępstwo:

  • szansa dla osób,  które nie mają doświadczenia  lub słabo znają język niemiecki;
  • praca na próbę,  która sprawdzi czy nadajemy się do tego  zawodu;
  • krótsze terminy pobytu na szteli (od 2 tygodni do 2 miesięcy);
  • lepsze zarobki (bonusy, premie od agencji).

Wady pracy Opiekunki na zastępstwo:

  • mało atrakcyjne terminy wyjazdu (święta, wakacje);
  • krótki czas aklimatyzacji u podopiecznego.

Gdzie szukać ofert pracy dla opiekunki na zastępstwo?

Najlepiej tego typu ofert pracy szukać  na stronach  konkretnych agencji pośrednictwa pracy dla opiekunek.  Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze specjalnej aplikacji dla opiekunki na telefon,  która pozwoli na wyszukanie najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych ofert pracy na zastępstwo.

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Podobne
Komentarze