fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Opiekunka – skoczek, czyli wyjazdy na krótkie zlecenia (wady i zalety)

Opiekunka gra w szachy z podopiecznym.

Stała opiekunka zachorowała? Musi pilnie wyjechać do kraju? Potrzeba szybkiego zastępstwa na szteli? W takich przypadkach z pomocą przychodzi Opiekunka- skoczek.

Na czym polega praca Opiekunki-skoczka?

Charakter pracy opiekunki- skoczka osób starszych może nieco się różnić w zależności od agencji pracy. W wielu przypadkach opiekunka- skoczek to po prostu zmienniczka stałej opiekunki, która przyjeżdża na jej miejsce, gdy ta pierwsza chce zrobić sobie urlop.
Innym rodzajem „skoczka” jest Pani, która  przyjeżdża na sztelę awaryjnie,  na bardzo krótkie zastępstwa (zazwyczaj od kilku dni  do 2 tygodni). Zazwyczaj pojawia się w domu podopiecznego w nagłych, awaryjnych i nieprzewidzianych sytuacjach.

“Skoczek” zastępuje stałą opiekunkę, gdy:

  • rozchorowała się i nie jest w stanie przez pewien czas zajmować się swoim podopiecznym;
  • musi nagle zjechać do domu (nieprzewidziane sytuacje rodzinne, np. pogrzeb);
  • z różnych powodów jej dojazd na sztelę się opóźnił;
  • niespodziewanie zrezygnowała z pracy,  a w tym momencie nie ma nikogo innego na to stałe zlecenie.

W każdej z tych sytuacji potrzebna jest szybka i zdecydowana reakcja ze strony agencji. W takim przypadku organizowana jest awaryjna opiekunka na zastępstwo, która ma przejąć obowiązki stałej opiekunki — poprowadzić dom i zająć się podopiecznym wymagającym stałej opieki.

Zobacz teżWymiana ze zmienniczką na szteli – jak się przygotować?

Skoczek – dla kogo to jest praca?

Jak widać,  charakter pracy opiekunki-skoczka diametralnie różni się od opiekunki, która wyjeżdża na długie zlecenia. Praca tego typu opiekunki trwa krócej, ale jest bardziej wymagająca. Skoczek przyjeżdża na sztelę i od razu przejmuje obowiązki stałej opiekunki. Nie ma zbyt wiele czasu na „wdrożenie się”, niekiedy zaczyna pracę „z biegu”, ponieważ wymaga tego stan podopiecznego. W związku z tym idealna kandydatka na „skoczka” powinna:

  • mieć już doświadczenie w pracy w opiece- często opiekunkami na krótkie zlecenia stają się wieloletnie „królowe szteli”, które chciały zmienić charakter pracy i mieć większy wpływ na terminy wyjazdów;
  • nie bać się zmian — opiekunka-skoczek często zmienia miejsce pracy, dlatego musi szybko adoptować się do nowych warunków;
  • lubić nowe wyzwania, chętnie się uczyć i potrafić nawiązywać nowe relacje;
  • nie lubić sztampy i monotonii.

Zobacz też: Jak szybciej oswoić się z nowym miejscem pracy?

Jakie są zalety pracy Opiekunki – skoczka?

Nie ulega wątpliwości, że to praca specyficzna i wymagająca. Okazuje się jednak, że taki tryb wyjazdów na krótkie zlecenia pasuje bardzo wielu paniom, które przyznają, że decydują się na „skakanie”, bo jest to dla nich po prostu wygodniejsze.

Zalety pracy jako Opiekunka – skoczek  to:

  • krótkie terminy wyjazdów (od kilku dni do 3 tygodni);
  • większa elastyczność w doborze terminów – skoczek nie musi dostosowywać się do zmienniczki;
  • różnorodność miejsc i nowe kontakty –  skoczek pracuje wielu miejscach, może połączyć przyjemne z pożytecznym (np. zwiedzanie w wolnym czasie);
  • mniej rozłąki z rodziną –  wyjeżdża się na krótsze zlecenia;
  • korzyści finansowe – wyjazd na sztelę to szybki zastrzyk gotówki;
  • niższe wymagania od opiekunów – agencje czasami obniżają próg wymagań dla krótkoterminowych wyjazdów, dlatego szansę mają osoby, które są mniej doświadczone.

Tego typu tryb pracy ma oczywiście również swoje wady. Należą do nich:

  • pełna gotowość do wyjazdu – czasami terminy są bardzo krótkie, nawet 2-3 dni;
  • mało  czasu na zaznajomienie się ze sztelą i podopiecznym- trzeba szybko wskoczyć w tryb opieki nad chorym;
  • brak szans na bonusy z tytułu np. premii świątecznej czy wakacyjnej.

Czy warto być skoczkiem? To zależy już od preferencji indywidualnych i potrzeb  danej osoby. Nie ulega wątpliwości, że praca Opiekunki na krótkie terminy (skoczek) to ciekawa alternatywa zarówno dla stałych, doświadczonych Opiekunek poszukujących wyzwań, jak i nowych szukających szans na zdobycie doświadczenia.

Zobacz też: CV Opiekunki osób starszych – wzór


utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

 

Podobne
Opiekunka gra w szachy z podopiecznym.

Opiekunka – skoczek, czyli wyjazdy na krótkie zlecenia (wady i zalety)

Stała opiekunka zachorowała? Musi pilnie wyjechać do kraju? Potrzeba szybkiego zastępstwa na szteli? W takich przypadkach z pomocą przychodzi Opiekunka- skoczek. Na czym polega praca Opiekunki-skoczka? Charakter pracy opiekunki- skoczka osób starszych może nieco się różnić w zależności od agencji pracy. W wielu przypadkach opiekunka- skoczek to po prostu zmienniczka stałej opiekunki, która przyjeżdża na […]

czytaj dalej
Komentarze