fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Wymiana euro na złotówki – jak na niej nie stracić?

Wymiana euro na złotówki - zdjęcie 1

Jedną z zalet pracy w opiece jest fakt, że opiekunka seniorów zarabia w Euro. Jednak zawsze przychodzi ten moment, w którym praca dobiega końca, a po powrocie do kraju potrzebna będzie polska waluta. Zadbaliśmy o Wasze finanseprzygotowaliśmy kilka porad, dzięki którym wymiana euro na złotówki nie będzie miała przed Wami tajemnic!

Wymiana euro na złotówki, a spread walutowy

Na początku krótka informacja o spreadzie walutowym. To właśnie od niego zależy, czy wymieniając waluty zyskamy, czy stracimy i ile to nas tak naprawdę kosztuje. Określenie spread walutowy oznacza różnicę pomiędzy ceną kupna, a ceną sprzedaży waluty. W przypadku, gdy bank kupuje np. Euro po 4 zł za jednostkę, a sprzedawać ją będzie po 4,40 zł, to te 40 groszy różnicy to właśnie spread walutowy.

Zobacz też: Ile zarabia Opiekunka osób starszych w Niemczech?

Banki stosują często bardzo wysokie spready, najwyraźniej wychodząc z założenia, że jeśli operacje przeprowadzają rzadko, to powinny na nich dużo zarobić. Przeciętny Nowak, kupując lub sprzedając walutę bezpośrednio przez konto, lub w okienku kasowym, przepłaca nawet o 30 groszy na jednostce. Przy wymianie 1000 euro mówimy o kwocie rzędu 300 złotych, a to już całkiem spora suma!

Na plus bankom, jeśli chodzi o rynek walutowy, przemawiają coraz bardziej popularne karty wielowalutowe. Produkt ten umożliwia korzystanie z jednej karty powiązanej z wieloma rachunkami prowadzonymi w różnych walutach. System automatycznie rozpoznaje, z którego konta powinien pobrać żądaną kwotę, co znacznie ułatwia płatności w kraju oraz za granicą.

Wymiana euro na złotówki - zdjęcie 2

Wymiana euro na złotówki – kantor stacjonarny

Tutaj sytuacja wygląda nieco lepiej niż w banku. Różnice kursowe są mniejsze niż w banku i sięgają średnio 15 groszy. Kantorów jest mnóstwo i konkurencja jest duża, o czym możemy przekonać się odwiedzając duże miasta, w kantory zlokalizowane są praktycznie obok siebie. To, co utrudnia punktom stacjonarnym rywalizację z wymianą online, to koszty. Wynajęcie lokalu, media, pracownicy, koszty obsługi gotówki – to wszystko powoduje, że marża musi być odpowiednio wysoka i raczej nie dorówna tej z Internetu.

Wymieniając walutę w ulicznych kantorach, warto jednak zachować ostrożność. Wprawdzie większość pracowników powinna bez trudu rozpoznać fałszywe banknoty, ale kantory nie posiadają aż tak specjalistycznego sprzętu jak banki. Może zdarzyć się, że w nasze ręce trafi fałszywy banknot. Pamiętajmy też o tym, by przed wymianą waluty sprawdzić aktualny kurs, gdyż ciągle zdarzają się nieuczciwi przedsiębiorcy, którzy próbują naciągnąć roztargnionych lub nieświadomych klientów na bandyckie kursy – zwłaszcza w miejscach, gdzie jest dużo turystów, dworcach, lotniskach i tym podobnych.

Wymiana euro na złotówki – kantor internetowy

To rozwiązanie, które zapewnia szybkość, spore bezpieczeństwo i co najważniejsze bardzo atrakcyjną cenę waluty. Kantory internetowe mają już w Polsce blisko 10-cio letnią historię. W miarę upływu lat ich działalność stopniowo zaczyna dominować na rynku walut. Cena jest głównym powodem konkurencyjności. Spready w Internecie krążą w okolicy 1-3 groszy i to niezależnie od ilości wymienianej waluty. Oferta banków i kantorów stacjonarnych pozostaje daleko w tyle.

Dodatkowym atutem jest na pewno bezpieczeństwo – zabezpieczenia portali wymian waluty są porównywalne z rozwiązaniami stosowanymi w tradycyjnej bankowości. Najlepsze kantory współpracują z większością banków komercyjnych, tak więc księgowanie operacji, to kwestia kilku minut.

Wymiana euro na złotówki - zdjęcie 3

Czytaj też: Zasiłek rodzinny w Niemczech 2021 (Kindergeld) a polskie 500 Plus

Wymiana euro na złotówki – społecznościowa platforma wymiany walut (ang. peer-to-peer exchange)

To jedna z odmian internetowego kantoru online. Różnica polega na tym, że w tego typu platformie „handlujesz”  z użytkownikami po ustalonym kursie wymiany walut. W platformach nie funkcjonuje spread, czyli różnica między kursem zakupu i sprzedaży danej waluty. Z tego powodu możesz wymienić swoją walutę po bardzo atrakcyjnej cenie.

Interesującą i korzystną opcją w tego typu platformach społecznościowych jest możliwość zaproponowania własnej ceny sprzedaży lub kupna euro. Jest szansa, że znajdziesz kupca na euro w cenie, która będzie dla ciebie zadowalająca.

Wymieniając walutę na platformie, można zaoszczędzić nawet 8% w porównaniu z innymi formami. Jeżeli masz zatem dosyć sporo euro do zamiany na złotówki, być może platformowa społecznościowa może być dobrym rozwiązaniem. Jedną z najpopularniejszych tego typu platform jest Walutomat.pl.

 

Co wybrać?

Bank, kantor stacjonarny, a może kantor internetowy? Oczywiście każdy powinien podjąć decyzję samodzielnie, ale kantory internetowe wydają się oferować najlepszy produkt, łącząc niskie spready z szybkością zakupy i dobrymi systemami zabezpieczeń.

Biorąc pod uwagę te wszystkie możliwości, najkorzystniejszymi i najlepszymi opcjami internetowy są: internetowy kantor lub platforma społecznościowa w wymiany walut.

  • Atutem obu sposobów jest bez wątpienia atrakcyjność finansowa transakcji – możemy stanie znaleźć atrakcyjny kurs sprzedaży naszego euro.
  • Za kantorem internetowym przemawia przede wszystkim dostępność walut, a także szybkość i wygoda transakcji.
  • Platforma społecznościowa wymiany walut pozwala na uzyskanie najlepszej ceny z możliwych. Minusem jest z pewnością ograniczony dostęp do walut. W przypadku jednego opiekunek, które w większości przypadków mają do wymiany euro, nie powinno stanowić to problemu.

Jednak jeśli ktoś wybiera tradycyjnie bank kierując się poczuciem bezpieczeństwa, to warto pomyśleć o karcie wielowalutowej.

Karta wielowalutowa

Kartą wielowalutową zapłacimy za granicą bez ponoszenia kosztów przewalutowania – to jej główna zaleta. Jeśli jesteśmy w Niemczech, a karta przestawiona jest na tryb euro (niektóre karty „przestawiają się” same) i płacimy w sklepie np. 20 euro, to dokładnie tyle ubędzie z naszego konta w euro. Na rachunku walutowym musimy jedynie zapewnić wystarczające saldo. Subkonta walutowe, z których karta wielowalutowa pobiera pieniądze, można zasilić na kilka sposobów.  Np. skorzystać z bankowego kantoru online (także za pośrednictwem aplikacji mobilnej), przelać pieniądze z zewnętrznego kantoru internetowego, albo kupić w miarę tanio gotówkę w tradycyjnym kantorze i wpłacić ją w oddziale banku.

Wymiana euro na złotówki - zdjęcie 4

Dziś tą samą kartą możemy płacić w Polsce i za granicą. Mimo, że karty wielowalutowe pojawiły się w Polsce kilka lat temu, to nadal nie są powszechne. Ma je w ofercie tylko siedem banków: Citi Handlowy, ING Bank, Eurobank, Crédit Agricole, Bank Pekao, a od niedawna mBank i PKO BP.

Spośród wymienionych banków warto zwrócić uwagę na kartę PKO BP podłączoną do „Konta bez granic”. Jest ona bezpłatna, mniej też zapłacicie za prowadzenie rachunku, niż innych bankach. Alternatywą może być karta wielowalutowa PKO BP, ale podpięta do „Konta za zero”. Jeśli chcielibyście skorzystać z oferty innego banku, warto rozważyć kartę wielowalutową podłączonej do konta Citi Priority oferowaną przez Citi Handlowy.

Warto więc sprawdzić, co oferuje bank, w którym posiadacie konto i zastanwoć się czy złożenie wniosku o kartę wielowalutową, która zdecydowanie przyda się podczas pracy na terenie Niemiec, nie będzie dobrym pomysłem?

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Komentarze