O czym przeczytasz w tym artykule?
Pierwszy zagraniczny wyjazd do pracy w charakterze Opiekunki osób starszych to zawsze spora dawka stresu. Jeżeli wszystkie formalności są już załatwione, pora na spakowanie walizek. Co ze sobą zabrać, aby być przygotowanym na każdą okazję? Podpowiadamy co włożyć do bagażu.
Dokumenty
Dokumenty to podstawa podczas każdego wyjazdu. Niezbędny będzie dowód osobisty. Przyda się również paszport, jeżeli tylko go posiadasz. Jeżeli masz prawo jazdy, zabierz je także, być może na wyjeździe będziesz miała okazję prowadzić samochód. Przygotuj sobie również kartę do bankomatu, aby mieć zawsze dostęp do swoich pieniędzy.
Dalsze elementy to dokumenty niezbędne do podróży. Czasami Opiekunka samodzielnie organizuje sobie transport i wtedy koniecznie musi zabrać ze sobą bilet. Przyda się spisana na kartce lista ważnych telefonów i adresów, w tym numer do swojego koordynatora z agencji.
Zobacz też: Co zabrać do autokaru? Lista przydatnych rzeczy w długiej podróży
Leki i dokumentacja medyczna
Osoby przyjmujące na stałe jakieś leki powinny je koniecznie ze sobą zabrać, najlepiej w odpowiednim zapasie. Przed wyjazdem udaj się do swojego lekarza rodzinnego i poproś o wypisanie recepty. Jeżeli leczysz się z jakiegoś powodu, zabierz ze sobą dokumentację medyczną. W razie pogorszenia się twojego stanu zdrowia będziesz mogła udać się z nią do tutejszego lekarza. Swoją apteczkę warto uzupełnić także o podstawowe medykamenty, takie jak tabletki od bólu głowy albo leki na problemy żołądkowe.
Elektronika
Wśród urządzeń elektronicznych największą popularnością cieszą się te ułatwiające kontakt z bliskimi. Należy do nich telefon, tablet albo laptop. Nie zapomnij o ładowarkach. Odwiedź także swojego operatora telefonii komórkowej, aby dowiedzieć się, jakim transferem danych dysponujesz i czy korzystanie z internetu poza Polską wiąże się z dodatkowymi kosztami. Lepiej być na to przygotowanym.
Słownik i rozmówki j.niemieckiego
Osoba, która nie mówi bardzo dobrze po niemiecku albo w innym języku kraju, do którego jedzie, powinna się zaopatrzyć w słownik. Najlepiej jest wybrać model kieszonkowy, bo raczej nie będzie czasu na wertowanie grubych tomów. Dobrym wyborem są także rozmówki, które pomogą w komunikacji w codziennych sytuacjach. Szczególnie przydatne są utarte zwroty i związki frazeologiczne, które nie są tłumaczone dosłownie. To bardzo ułatwi codzienne porozumiewanie się z podopiecznym.
Praktyczne i wygodne ubrania
Oczywiście odzież i obuwie zajmą największą część twojej walizki. Zdobądź jak najwięcej informacji o miejscu, do którego jedziesz. Chociaż w Niemczech warunki klimatyczne są podobne do tych występujących w Polsce, poszczególne miasta i miasteczka mają swoją charakterystykę. Być może mieszkając w pobliżu gór będziesz miała ochotę w wolnym czasie udać się na małą wycieczkę? Weź to pod uwagę. Podstawą walizki powinny być wygodne, codzienne ubrania, w których nietrudno będzie wykonywać swoje obowiązki. Spakuj jednak przynajmniej jeden strój bardziej formalny – z pewnością także się przyda. Pod uwagę należy wziąć również porę roku. To w dużej mierze od niej zależy objętość bagażu. Zimowe rzeczy są grubsze, z kolei wiosną albo jesienią przyda się więcej różnorodnych strojów ze względu na wahania temperatury.
Kosmetyki
Bardzo często opiekunki mogą korzystać z kosmetyków przygotowanych przez swoich gospodarzy. Są to najczęściej podstawowe przedmioty higieniczne, takie jak pasta do zębów, mydło albo szampon. Jeżeli jednak ma się swoje ulubione produkty albo korzysta się z kosmetyków kolorowych, trzeba je zabrać ze sobą.
Przedmioty osobiste
Walizka ma swoją maksymalną pojemność, dlatego nie należy przesadzać z ilością osobistych drobiazgów, tym niemniej ważne jest, by mieć ze sobą przedmioty pozwalające na zmniejszenie uczucia tęsknoty za Polską i bliskimi. Takim przedmiotem może być na przykład polska książka, ramka ze zdjęciem rodziny, niewielka poduszka, mały pluszak albo nawet ulubiony kubek. Te wszystkie elementy sprawią, że na miejscu łatwiej będzie stworzyć domowy klimat.