fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Piramida zdrowego żywienia seniora

Jednym z elementów pracy opiekunki osób starszych jest dbanie o prawidłową i zróżnicowana dietę seniora. Co powinien jeść i pić senior a z jakich pokarmów powinien całkowicie zrezygnować?  

Światowa Organizacja Zdrowia przygotowuje normy i zalecenia żywieniowe dla osób w różnym wieku. Normy te traktować można jako obowiązujące wytyczne co do zdrowego, racjonalnego sposobu odżywiania się. Seniorzy mają własną Piramidę Żywienia, ponieważ wraz z wiekiem zmieniają się te prawidłowości. Dzięki temu, że świat nauki wie coraz więcej na temat powiązania pomiędzy racjonalnym sposobem odżywiania się, a zachowaniem zdrowia, bardzo ważne jest by czerpać z tej wykładni. Jak wygląda ta piramida dla osób starszych? 

Nieprawidłowa dieta jest jednym z największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia i życia. Dlatego zadaniem Piramidy jest uświadamianie ludzi, co do zasad zdrowego odżywiania się i propagowanie najlepszych nawyków żywieniowych.

Graficzne opracowanie Piramidy służy jej łatwiejszemu zrozumieniu przez każdego, nie tylko przez dietetyków. Jej podstawa, która jest największa, dotyczy produktów, które powinny być obecne w diecie w jak największej liczbie. Im wyżej, tym częstotliwość sięgania po dany produkt powinna być mniejsza. Piramida Żywienia Seniorów zawiera modyfikacje, które są niezbędne dla zachowania zdrowia osób starszych. 

 

Najważniejsze zasady Piramidy

Jak konstruować jadłospis dla osoby starszej? Główna idea Piramidy, obowiązująca bez względu na wiek, dotyczy jedzenia mniejszej ilości cukru, soli i tłuszczu oraz wprowadzania do diety błonnika, szczególnie z warzyw. To właśnie warzywa powinny stać się podstawą dobrze skomponowanej diety. Zawierają one wiele witamin, składników mineralnych, a także polifenole. Spożywanie warzyw jest korzystne nie tylko dla seniorów, ale jednocześnie to starsze osoby są bardziej narażone na cukrzycę typu 2, czy choroby układu krążenia. Z tego powodu to właśnie warzywa i owoce zostały umieszczone na dole piramidy, jako najbardziej niezbędne w zbilansowanej diecie. To także podstawowy produkt spożywczy.

W Piramidzie umieszczono także zioła, które poprawiają smak potraw, a jednocześnie pozytywnie wpływają na przykład na procesy trawienne. Ziołami nietrudno jest zastąpić szkodliwą sól. Podstawa Piramidy to również woda, o której seniorzy często zapominają. Właściwe nawodnienie organizmu wpływa na podtrzymywanie prawidłowych funkcji życiowych. Woda w diecie seniora to zresztą odrębny, bardzo istotny temat, o którym nie może zapominać żadna opiekunka osób starszych.

W wyższych partiach Piramidy znajdują się produkty pełnoziarniste, w tym pieczywo, a następnie nabiał. Mniejszą część diety powinny stanowić mięso i ryby, spożywane okazjonalnie i zastępowane często białkiem roślinnym, a na samym jej szczycie znalazły się tłuszcze, w formie olejów oraz na przykład orzechów, które powinno się jeść, ale w umiarkowanej ilości.

Zobacz też: Dieta seniora – 10 rzeczy, o których trzeba pamiętać

Zdrowe ciało

Podstawą istnienia Piramidy jest ruch i aktywność fizyczna, o których nie powinno się zapominać bez względu na wiek. Osobom, które nie mają ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, zaleca się przynajmniej 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo. Jak najczęściej powinno się również spędzać czas na świeżym powietrzu. Jest to najlepszy sposób na dobre samopoczucie, powiązany z kwestiami prawidłowego odżywiania się.


utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

 

Podobne
Komentarze