O czym przeczytasz w tym artykule?
Wyjeżdżasz po raz pierwszy do pracy jako opiekunka? A może przyszedł czas na zmianę szteli? Sprawdź jak zaaklimatyzować się w nowym miejscu.
Pierwszy wyjazd do pracy za granicą zazwyczaj jest dość stresujący. Zostawiamy rodzinę, przyjaciół znajomych, by mieszkać w nowym, obcym miejscu. Te pierwsze dni dla wielu Opiekunek, zwłaszcza debiutantek w tym zawodzie, mogą być trudne. Nawał obowiązków i rzeczy, które musimy sobie w krótkim czasie nauczyć, może czasami przytłaczać. Jak szybko oswoić się z nowym miejscem pracy i domownikami?
Zobacz też: Wyjazd do Niemiec po raz pierwszy – jak znaleźć ofertę pracy?
1. Zbierz pakiet informacji przed wyjazdem.
Pierwsze dni na szteli nie będą aż tak bardzo stresujące, jeżeli przed wyjazdem zbierzesz komplet najważniejszych informacji dotyczących nowego miejsca pracy i stanu zdrowia podopiecznego. Podpytajmy osobę odpowiedzialną za nasz wyjazd o schorzenia, na jakie cierpi podopieczny i leki, jakie przyjmuje regularnie. Jeśli jedziemy jako opiekunka zmienniczka (zazwyczaj w czasie świątecznym czy wakacyjnym), warto od dotychczasowej opiekunki uzyskać informacje o zwyczajach czy upodobaniach podopiecznego. Istotne są również takie elementy jak miejsce pobytu (miasto czy wieś) i położenie geograficzne nowego miejsca pracy. W dobie internetu i Google Maps jesteśmy w stanie nawet przed wyjazdem zlokalizować najbliższe sklepy czy miejsca rozgrywki. Taki zestaw informacji na pewno sprawi, że będziemy czuć się pewniej i łatwiej zaaklimatyzujemy się w nowym miejscu.
Zobacz też: Wymiana ze zmienniczką na szteli – jak się przygotować?
2. Przygotuj informacje o sobie.
Rodzina i podopieczny również są ciekawi, kto będzie pracował w ich domu. Warto przygotować dla nich pakiet informacji na swój temat. To pozwoli na przełamanie lodów. Warto spisać podstawowe informacje na kartce. Zrób to, szczególnie gdy jeszcze nie czujesz się pewnie w komunikacji w języku niemieckim. Napisz:
- jak się nazywasz,
- skąd pochodzisz,
- jakie masz doświadczenie w opiece nad osobami starszymi (jeśli gdzieś pracowałaś, oczywiście napisz to).
3. Uzgodnij ważne rzeczy na początku.
Pierwszy dzień po przyjeździe jest najważniejszy. Wówczas poznajesz rodzinę i podopiecznego. Wtedy jest najlepszy czas na zebranie wszystkich niezbędnych danych i ustalenie warunków pracy. Warto szczegółowo dopytać się o plan dnia, zwyczaje, przyzwyczajenia podopiecznego (np. ulubione potrawy itd.). Trzeba koniecznie uzgodnić istotne kwestie związane z obowiązkami domowymi (np. kto będzie robił zakupy – ty czy rodzina, kiedy masz wolne, wstawanie do podopiecznego w nocy). Pytaj o wszystko, co budzi Twoje wątpliwości. Najlepiej zapisuj sobie odpowiedzi na kartce, aby nic nie umknęło.
W ten sposób unikniesz ewentualnych nieporozumień w przyszłości.
4. Pozytywne nastawienie i uśmiech.
Jedź z pozytywnym nastawieniem. Pamiętaj, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Uśmiech i dobry humor pomaga przełamać pierwsze lody i sprawi, że rodzina i podopieczni będą postrzegać się jako osobę ciepłą i przyjazną – to ma znaczenie!
5. Zadbaj o kontakt z bliskimi.
Na szczęście współczesna technologia daje nam dziś wiele kanałów kontaktu. W zdecydowanej większości przypadków w ofertach pracy gwarantowany jest dostęp do internetu w miejscu zamieszkania. A to oznacza, że możesz kontaktować się nie tylko telefonicznie, a również przez video rozmowy na Skypie czy Messengerze. To wszystko sprawia, że nie będziesz się czuła samotne na szteli.
6. Poznaj inne Opiekunki w okolicy.
Czasami zdarza się, że w Twoej miejscowości mieszkają również inne Opiekunki z Polski. Warto z nimi się skontaktować. W wolnym czasie można umówić się na kawę czy wyskoczyć do kina. Jeżeli nie ma nikogo offline, pozostaje nam kontakt online na licznych grupach czy forach dla Opiekunek.
A poza tym? Dużo rozmawiaj i utrzymaj kontakt z Twoim podopiecznym. To podstawa do doskonałych relacji.