fbpx
Utile - pomocny, pożyteczny, praktyczny

Przygotowanie merytoryczne przed wyjazdem na nową sztelę

Opiekunka ucząca się języka niemieckiego

Po znalezieniu pracy i podpisaniu umowy zazwyczaj mamy do dyspozycji kilka, a nawet kilkanaście dni, zanim wyjedziemy do Niemiec, na nową sztelę. Warto ten czas wykorzystać na odświeżenie naszej medycznej i językowej wiedzy, abyśmy mogły rozpocząć pracę bez zbędnych przeszkód.

1. Powtórka języka niemieckiego

Znajomość języka to w przypadku pracy Opiekunki najważniejsza i kluczowa umiejętność. Bez względu na to, czy porozumiewamy się w języku niemieckim płynnie, komunikatywnie czy dopiero zakończyłyśmy kurs dla początkujących — zawsze warto powtórzyć pakiet podstawowego słownictwa. Szczególnie że w pracy Opiekunki dość często obok codziennych zwrotów musimy też posługiwać się słownictwem specjalistycznym. Oprócz rozmowy z rodziną i podopiecznym często stykamy się z pielęgniarkami, a nawet lekarzem. W tego typu kontaktach musimy wykorzystywać słownictwo, które znajduje się poza standardowymi tematami rozmów.

Przed wyjazdem warto zatem powtórzyć słownictwo takie jak:

  • zwroty grzecznościowe (np. zwracanie się do seniora na “Pan/Pani” i na “Ty”)
  • codzienna higiena
  • czynności wykonywane w ciągu dnia
  • obowiązki domowe (np. gotowania, sprzątanie)
  • części ciała
  • choroby i dolegliwości seniorów
  • lekarstwa
  • potrawy i produkty spożywcze
  • telefonowanie i wzywanie pogotowia

Rekomendujemy nasz darmowy e-book j. niemieckiego

2. Analiza informacji o stanie podopiecznego

Jeżeli mamy dostęp do dokładnych danych na temat podopiecznego, warto przed wyjazdem je przestudiować i zebrać informacje na temat sposobów postępowania i pielęgnacji chorych w takim stanie. Inaczej będzie wyglądała opieka nad chorym w zaawansowanym stopniu choroby Alzheimera a inaczej chorym na cukrzycę. W pierwszym przypadku należy przeanalizować takie aspekty jak karmienie, poruszanie się czy aktywizacja umysłowa chorego, w drugim – ustalić odpowiednią dietę i harmonogram posiłków.

Zobacz teżStan zdrowia podopiecznego – oczekiwania kontra rzeczywistość

3. Praktyczna wiedza z zakresu pierwszej pomocy

Przed wyjazdem warto również gruntownie odświeżyć sobie podstawowe czynności związane z pomocą w nagłych przypadkach. Może zdarzyć się, że senior nagle straci przytomność, zadławi, a nawet upadnie. W takiej sytuacji przyda się wiedza z zakresu pierwszej pomocy. Warto przypomnieć sobie metody postępowania w przypadku tego typu sytuacji, a także przygotować się do ewentualnej rozmowy telefonicznej z pogotowiem czy lekarzem.

Zobacz też: 7  darmowych aplikacji na telefon przydatnych Opiekunkom

4. Zakres obowiązków domowych i medycznych

Warto zapoznać się z listą obowiązków zawartych w umowie, abyśmy nie zostały postawione  w sytuacji niezręcznej — gdy wykonujemy czynności, których nie powinniśmy robić. Inną kwestią są  obowiązki medyczne. W Niemczech zakres czynności, jakie może wykonywać Opiekunka, jest ściśle określony w przepisach niemieckich i restrykcyjnie przestrzegany. Opiekunki nie mogą wykonywać czynności stricte medycznych jak zmiana opatrunków czy podawanie leków. W Niemczech tego typu sprawami zajmuje się pielęgniarka Pflegedienst , która zazwyczaj regularnie odwiedza chorego. W zakresie zadań Opiekunki jest pomaganie seniorowi w codziennych czynnościach, dotrzymywanie towarzystwa, a także dbanie o dobrą kondycję psychiczną.
Przed wyjazdem  najlepiej  przeczytać ustawę  o opiece socjalnej i społecznej Sozialgesetzbuch, w której znajdziemy dokładny zakres obowiązków pielęgniarki i opiekunki.

Zobacz też: Opiekun osób starszych. Co powinniście wiedzieć o tym zawodzie?

5. Wiedza na temat kultury i danego regionu

Każdy land w Niemczech ma odrębne zwyczaje i kulturę, a także zestaw regionalnych specjałów. Przed wyjazdem warto przejrzeć mapę miejscowości, w jakiej będziemy przebywać (atrakcje, najbliższe sklepy, parki itd.), a także poznać elementy charakterystyczne dla tego miejsca. Ważnym czynnikiem na pewno będzie znajomość lokalnej kuchni niemieckiej, co z pewnością będzie mile przyjęte przez rodzinę i samego seniora.
U naszych zachodnich sąsiadów niektóre zasady życia społecznego są inne niż w Polsce. Szczególnie dotyczące o ciszy nocnej, współżycia w sąsiedztwie, dni i godzin otwarcia urzędów i lokali gastronomicznych. Warto z nimi się zapoznać, aby uniknąć nieprzyjemności.

Zobacz też: Kuchnia niemiecka: Jakie potrawy serwować seniorowi?


utile - aplikacja dla opiekunek seniorów

Podobne
pflegedienst w trakcie mierzania ciśnienia w domu podopiecznej

Praca u rodziny czy w domu opieki?

Zdecydowana większość ofert pracy dla opiekunki osób starszych dotyczy pracy w domu podopiecznego. Opiekunki, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i przeszkolenie mogą ubiegać się również o pracę w niemieckim dom opieki, czyli w Pflegeheim.  Zaciekawił Cię ten artykuł? Przeczytaj również:Co zabrać do autokaru? Lista przydatnych rzeczy w długiej podróżyPrzygotowanie merytoryczne przed wyjazdem na nową sztelęPraca dla […]

czytaj dalej
Komentarze